Bozcaada: 1. evlilik yıl dönümümüzün şahidi

Hem kısa bir hafta sonu kaçamağı hem de 1. evlilik yıl dönümümüzü kutlamak için Bozcaada’ya gittik. Tatile çıkan çocuklar gibi heyecanlı olan kocam ve ben daha adaya ayak basmadan mutluluktan uçuyorduk.

Adaya ayak basar basmaz eşyalarımızı otele bırakıp güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra adanın en popüler plajlarından biri olan Ayazma Plajı’na gittik. Turkuaz renkli deniz ve incecik kum bizi kendine hayran bırakmaya yetmişti. Deniz suyunun hafif soğuk olması ise adanın her anını yaşamak için zinde kalmaya yarıyordu :)

Gündüze son noktayı koymak ve Ege Denizi’nin pırıl pırıl sularına batan güneşi izlemek için adanın batı burnuna gittik. Bir tarafta Ege Denizi, diğer tarafta rüzgar gülleri ve fener varken güneş bile bir başka batıyordu. Hele bir de kocamla gün batımını seyretmek daha başkaydı.

Gündüze son noktayı koyduktan sonra sıra, limanda rakı-balık keyfine gelmişti. Hafif rüzgar esintisi ve deniz manzarası eşliğinde günü keyifli noktalamıştık.

Yeni günün sabahında ilk iş adanın merkezinde ve denizin dibinde duran ihtişamlı kaleyi ziyaret etmekti. Bozcaada kalesi diğerlerinden başkaydı sanki. Kalenin bulunduğu konum, cazibesini artırmakta en büyük etkendi.


Deniz kıyısında kaleyi görünce, kendimizi o zamanlarda hissedip bol bol fotoğraf çekildik.
Adaya gelip de şarap tatmadan gitmek olmazdı tabi. Birbirinden güzel Bozcaada şaraplarından tattık. Yanımızda götürmek ve hediye etmek üzere adaya özel şaraplardan aldık.


Ada sokaklarına izimizi bırakmak için adanın daracık ama ilginç mimariye sahip evleriyle dolu olan sokaklarında gezindik. Rum mahallesinin ara sokaklarında yer alan restoranlardan birinde yemeğimizi yedik.


Ne güzeldi burda hayat, insanın ömrünü 20 yıl uzatmaya yetecek kadar huzur dolu.
Bozcaada’nın boz topraklarının ardında yatan pırıl pırıl deniz, uçsuz bucaksız bağlar, deniz manzaralı Bozcaada kalesi ve rüzgar güllerinin eteğinde gün batımını izlemek boz olan bu adaya hayran kalmamıza yetip artmıştı.

Dolu dolu geçirdiğimiz iki günün ardından İstanbul’un karmaşasına dönmek üzere ayrılma vakti gelmişti. Bir daha gelmek üzere ve keyifle döndük adadan.

1. evlilik yıl dönümümüzün şahidi de Bozcaada oldu. Ada gibi güzel ve huzurlu nice senelere...